Zawarcie małżeństwa powoduje powstanie między małżonkami ustroju ustawowej wspólności majątkowej. W skład majątku wspólnego wchodzą przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa. Jest jednakże część praw i obowiązków, których nie zalicza się do majątku wspólnego a co się określa majątkiem osobistym.
Co nie wchodzi do majątku wspólnego małżonków?
1.Przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej – to co małżonkowie nabyli osobno przed zawarciem małżeństwa np. zakupiony samochód.
-
2.Przedmioty
majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba
że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił – jeśli
przykładowo rodzice jednego z małżonków darowali mu mieszkanie,
to wchodzi ono do jego majątku osobistego, nawet jeśli do
darowizny doszło w czasie trwania małżeństwa.
3.Prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej np. udział małżonka w spółce cywilnej, chyba, że udział ten został pokryty ze środków wchodzących do majątku wspólnego.
4.Przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków – np. odzież, obuwie, przedmioty ortopedyczne.
5.Prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie.
6.Przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej
7. Niepobrane wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków – jeśli wynagrodzenie to zostanie już wypłacone, to od tego momentu wchodzi ono do majątku wspólnego małżonków.
8.Przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków.
9.Prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy.
10.Przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.